  • Mfr # 1800F-48-691
  • Zoro # G2574862
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
1800
Exit Device Type
Rim
For Door Thickness
1 3/4 in
Door Width
42 in to 48 in
Fits Stile Width
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1800F-48-691
Country of Origin
United States
Dimensions
For Door Thickness
1 3/4 in
Door Width
42 in to 48 in
Fits Stile Width
4 1/2 in
Door Height
96 in
Length (In.)
45
Door Thickness - Minimum
Door Thickness - Maximum
Door Width - Minimum
42 in
Door Height - Maximum
96 in
Door Width - Maximum
48 in
Details
Series
1800
Exit Device Type
Rim
Door Handing
Non-Handed
Finish
Bronze
Fire Rated
Yes
Grade
1
Item
Exit Device
Type
ADA Compliant
Yes
Standards
ISO 9001, UL Listed, UL and cUL Listed, ULC Listed
Performance
Standard Duty
Outside Trim Type
Not Included
Product Type
Exit Device
Exit Bar Style
Touchbar
Fire Rating
3 hr
Lockset Type
Mechanical
Ligature-Resistant
Not Ligature-Resistant
Hand Orientation
Non-Handed
Performance Grade
2
ANSI/BHMA Finish
Light Bronze Painted
ANSI Grade
1
Description
Exit Device, Rim, Standard Duty Performance, Grade 1, Bronze Finish, Door Width 42 in to 48 in, Series 1800, Door Height 96 in, Fits Stile Width 4 1/2 in, For Door Thickness 1 3/4 in, Door Handing Non-Handed, Yes, Yes, Standards ISO 9001, UL Listed, UL and cUL Listed, ULC Listed, Outside Trim Type Not Included, Type Rim