  • Mfr # VG27AQML1A
  • Zoro # G515680848
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Screen Size
27 in
Screen Refresh Rate
260 Hz
Height
14.4"
Max. Resolution
2560 x 1440
Speakers
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VG27AQML1A
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Screen Size
27 in
Height
14.4"
Depth
2.1"
Width
24.2"
Height with Stand
21.02"
Depth with Stand
8.42"
Width with Stand
24.21"
Viewable Screen Size
27"
Screen Size Class
27"
Details
Screen Refresh Rate
260 Hz
Max. Resolution
2560 x 1440
Speakers
Yes
Response Time Details
1 ms GTG/MPRT
Features
Horizontal Viewing Angle
178°
Number of HDMI Ports
2
Number of USB Ports
2
Includes
Vertical Viewing Angle
178°
Horizontal Frequency
415 kHz - DisplayPort, 30 kHz to 223 kHz - HDMI
HDCP Supported
Tearing Prevention Technology
Adaptive Sync/FreeSync Premium
Aspect Ratio
16:9
Built-in Devices
USB Hub
VESA Mount Compatible
Brightness
400 Nit
Mounting
Wall Mount
Native Contrast Ratio
Frequency
60 Hz, 50 Hz
USB
Stand Adjustments
Swivel, Tilt, Height, Pivot
VESA Mount Standard
100 x 100
Number of Screens
1
Dynamic Contrast Ratio
DisplayPort
Number of DisplayPorts
1
Vertical Frequency
48 Hz to 260 Hz - DisplayPort, 48 Hz to 144 Hz - HDMI
Backlight Technology
LED
Number of Speakers
HDMI
Panel Technology
Fast IPS
Item
Gaming LED Monitor
Green Environmental Attribute
Energy Star
HDMI Version
Screen Mode
WQHD
Pixel Pitch
0.23300 mm x 0.23300 mm
Number of USB 3.2 Ports
Color Supported
1073.7 Million Colors (10-bit)
Mount Type
Wall Mountable
Response Time
1 ms
Energy Star
Color Gamut
100% sRGB, 90% DCI-P3