  • Mfr # BT-B-1212C-5-I-2
  • Zoro # G110988608
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Weighing Units
g, kg, lb, lb/oz, oz
Weighing Surface Depth
12 in
Weighing Surface Width
12 in
Scale Display
Digital
Overall Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BT-B-1212C-5-I-2
Country of Origin
United States
Dimensions
Weighing Surface Depth
12 in
Weighing Surface Width
12 in
Overall Width
12 in
Overall Height
4 in
Overall Depth
12 in
Weighing Surface Height
4 in
Display Character Height
1 13/16 in
Battery Size
6V
Cord Length
6 ft
Details
Weighing Units
g, kg, lb, lb/oz, oz
Scale Graduations
.5g/.0005kg/.02 oz/.001 lb
Scale Display
Digital
Includes
Battery, M12 Connector, Power Supply
Washdown
No
Number of Batteries Included
1
Calibration Certificate
COC: 22-110, 96-169A2
Batteries Included
Yes
Batteries Required
No
Scale Type
Bench
Body Material
Carbon Steeel
Weight Capacity
5 lb
Scale Functions
Check Weigh, Counting, General, Totalization
Standards
NTEP Approved/Measurement Canada Approved
Number of Batteries Required
1
Number of Display Characters
7
Item
Bench Scale
Interface
RS232
Plug Type
Three Prong
Basic Power Source
Battery/Electric
Bench Scale Type
Checkweigher, Counting, General Purpose
Color
Gray
Scale Features
Backlit LCD, Programmable Functions, Shut-Off
Scale Use Location
Production, Quality Control
Voltage
120V AC
Weighing Surface Material
Stainless Steel
Battery Type
Rechargeable Lead Acid
Scale Application
Check Weighing, General, Inventory
Display Type
LCD
Description
Bench Scale, Scale Application Check Weighing, General, Inventory, Scale Type Bench, Scale Display Digital, Weighing Surface Depth 12 in, Weighing Surface Width 12 in, Weight Capacity 5 lb, Weighing Units g, kg, lb, lb/oz, oz, Scale Graduations .5g/.0005kg/.02 oz/.001 lb, Overall Width 12 in, Overall Depth 12 in, Overall Height 4 in, Weighing Surface Height 4 in, Basic Power Source Battery/Electric, Bench Scale Type Checkweigher, Counting, General Purpose, Display Type LCD