  • Zoro # G8392404
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Enclosure Design
Open Drip Proof
Motor Mounting Type
C-Face, Rigid Base
HP
3 hp
RPM Range
Voltage
115/230V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VL1408T
Zoro #
G8392404
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Less Shaft
13 13/16 in
Shaft Length
2 3/4 in
Overall Length
16 9/16 in
Shaft Dia.
1 1/8 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Details
Item
General Purpose Motor
Motor Enclosure Design
Open Drip Proof
Motor Mounting Type
C-Face, Rigid Base
HP
3 hp
RPM Range
Voltage
115/230V AC
Frame
184TC
Motor Thermal Protection
None
Motor Service Factor
1.15
No. of Speeds
1
Voltage Compatibility
115/200-230V AC, 115/208-230V AC, 115/230V AC, 115V AC, 120/240V AC, 230V AC, 240V AC
Motor Application
General Purpose
Nameplate RPM
1,800 RPM
Motor Frame Material
Steel
Motor Shaft Design
Keyed
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Motor Design
Capacitor-Start/Run
Standards
CSA, UR
Duty
Continuous
Hz
60 Hz
CC Number
CC031A
Frame Material
Rolled steel
Phase
Single
Includes
Conduit Box
Motor Bearings
Ball
RPM Group
Nominal Efficiency
78 %
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Ins. Class
F
Full Load Amps
16.0 A
Inverter Rated
Not Inverter Rated
Usable @ 200V
Not Usable at 200V
Usable @ 208V
Usable at 208V
NEMA Design
L
Duty Cycle
Continuous
Weight
78 lb
Number of Wires
9
Description
General Purpose Motor, Single Phase, Motor Design Capacitor-Start/Run, 3 hp HP, Nameplate RPM 1,800 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 115/230V AC, Full Load Amps 16.0 A, 184TC Frame, Usable @ 208V Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, Hz 60 Hz, Motor Service Factor 1.15, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Thermal Protection None, Duty Cycle Continuous, Ins. Class F, NEMA Design L, Motor Enclosure Design Open Drip Proof, Motor Shaft Rotation CW/CCW