  • Mfr # 135L100G
  • Zoro # G9177595
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L
Pitch Length - Timing Belts
13.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
36
Pitch - Timing Belts
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
135L100G
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
13.5 in
Width - Timing Belts
1 in
Pitch Length
13.5 in
Top Width
1 in
Belt Trade Size
L
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Number of Teeth - Timing Belts
36
Pitch - Timing Belts
3/8 in
Industry Number - Timing Belts
135L100
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Pitch
0.375 in
Industry Number
135L100
Item
Material
Neoprene
Temp. Range
-22 Degrees to 194 Degrees F
Cord Material
Fiberglass
Number of Teeth
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Belt Series
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Application
Conveying and Transport, Paper Transport
Tooth Location
One Side
Tooth Shape
Trapezoidal
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Belt Material
Neoprene
Resistance Properties
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series Synchro-Link(R), Industry Number 135L100, Number of Teeth 36, Pitch 0.375 in, Pitch Length 13.5 in, Tooth Location One Side, Top Width 1 in, Application Conveyors, Paper Industry, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size L, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Outside Length Not Applicable, Reinforcing Cord Material Fiberglass