  • Mfr # 345DL100G
  • Zoro # G9171006
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L Teeth on Both Sides
Pitch Length - Timing Belts
34.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
92
Pitch - Timing Belts
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
345DL100G
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
34.5 in
Width - Timing Belts
1 in
Pitch Length
34.5 in
Top Width
1 in
Belt Trade Size
DL
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L Teeth on Both Sides
Number of Teeth - Timing Belts
92
Pitch - Timing Belts
3/8 in
Industry Number - Timing Belts
TP345L100
Teeth Location - Timing Belts
Double Sided
Cord Material
Fiberglass
Industry Number
345DL100
Pitch
0.375 in
Number of Teeth
Material
Neoprene
Temp. Range
-22 Degrees to 194 Degrees F
Item
Resistance Properties
Application
Printing, Textile and Packaging Machinery
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Tooth Shape
Trapezoidal
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Belt Series
Dual L
Belt Material
Neoprene
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Tooth Location
Two Sides
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series Synchro-Link(R), Industry Number 345DL100, Number of Teeth 92, Pitch 0.375 in, Pitch Length 34.5 in, Tooth Location Two Sides, Top Width 1 in, Application Printing and Copying, Textile Industry, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size L, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Outside Length Not Applicable, Reinforcing Cord Material Fiberglass