  • Mfr # 367L075G
  • Zoro # G9170595
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L
Pitch Length - Timing Belts
36.7 in
Number of Teeth - Timing Belts
98
Pitch - Timing Belts
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
367L075G
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
36.7 in
Width - Timing Belts
3/4 in
Pitch Length
36.75 in
Top Width
3/4 in
Belt Trade Size
L
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Number of Teeth - Timing Belts
98
Pitch - Timing Belts
3/8 in
Industry Number - Timing Belts
367L075
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Industry Number
367L075
Number of Teeth
Temp. Range
-22 Degrees to 194 Degrees F
Pitch
0.375 in
Item
Material
Neoprene
Cord Material
Fiberglass
Belt Series
Belt Material
Neoprene
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Tooth Shape
Trapezoidal
Resistance Properties
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Application
Conveying and Transport, Paper Transport
Tooth Location
One Side
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series Synchro-Link(R) HT, Industry Number 367L075, Number of Teeth 98, Pitch 0.375 in, Pitch Length 36.75 in, Tooth Location One Side, Top Width 3/4 in, Application Conveyors, Paper Industry, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size L, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Outside Length Not Applicable, Reinforcing Cord Material Fiberglass