Timing Belt, 68MXL019
  • Mfr # 85MXL4.8G
  • Zoro # G9170376
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
MXL
Pitch Length - Timing Belts
6.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
85
Pitch - Timing Belts
5/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
85MXL4.8G
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
6.8 in
Width - Timing Belts
4.8 mm
Pitch Length
6.8 in
Top Width
3/16 in
Belt Trade Size
MXL
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Number of Teeth - Timing Belts
85
Pitch - Timing Belts
5/64 in
Industry Number - Timing Belts
68MXL019
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Neoprene
Temp. Range
-22 Degrees to 194 Degrees F
Cord Material
Fiberglass
Pitch
0.08 in
Industry Number
68MXL019
Item
Number of Teeth
Application
Office Machines, Paper Transport
Belt Series
Resistance Properties
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Belt Material
Neoprene
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Tooth Location
One Side
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Tooth Shape
Trapezoidal
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series Synchro-Link(R), Industry Number 68MXL019, Number of Teeth 85, Pitch 0.08 in, Pitch Length 6.8 in, Tooth Location One Side, Top Width 3/16 in, Application Office Machinery, Paper Industry, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size MXL, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Outside Length Not Applicable, Reinforcing Cord Material Fiberglass