  • Mfr # FDN-63A-R453
  • Zoro # G0269641
/ea
Key Features
Type
Disk
Max. Rotation Speed
50 rpm
Max. Cycle Rate
12 cycles/min
Material
Iron
Operating Temp.
-10~50¡C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FDN-63A-R453
Country of Origin
Japan
Dimensions
Height
14mm
Length
89mm
Overall Length
89 mm
Width
63mm
Overall Width
58 3/5 mm
Details
Item
Rotary Damper
Type
Disk
Max. Rotation Speed
50 rpm
Max. Cycle Rate
12 cycles/min
Material
Iron
Operating Temp.
-10~50¡C
Torque
4.5 N-m
Adjustable Resistance
No
Locking
No
Fixed Resistance
Yes
Damper Type
Shaft Material
Nylon (with glass)
Damping Direction
Clockwise
Application
Control speed, Dampen drivers
Body Material
Weight
115g
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Dampening Direction
Clockwise
System of Measurement
Metric
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Center-to-Center Mounting Hole Distance
76 mm
Shaft Type
Description
Rotary Damper, Disk, Material Metal, Torque 4.5 Nm, Max. Cycle Rate 50 per min., Locking No, Fixed Resistance Yes, Adjustable Resistance No, Damper Type Disk