  • Mfr # FDT-70A-903
  • Zoro # G0269529
/ea
Key Features
Type
Disk
Max. Rotation Speed
50 rpm
Max. Cycle Rate
12 cycles/min
Material
Iron
Operating Temp.
-10~50¡C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FDT-70A-903
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Length
95 mm
Overall Width
65 2/5 mm
Height
11.3mm
Length
95mm
Width
70mm
Details
Item
Rotary Damper
Type
Disk
Max. Rotation Speed
50 rpm
Max. Cycle Rate
12 cycles/min
Material
Iron
Operating Temp.
-10~50¡C
Locking
No
Damper Type
Adjustable Resistance
No
Torque
8.7 N-m
Fixed Resistance
Yes
Body Material
Steel
Application
Control speed, Dampen drivers
Damping Direction
Both directions
Shaft Material
Nylon (with glass)
Weight
112g
Center-to-Center Mounting Hole Distance
82 mm
Dampening Direction
Two-Sided Rotation
Shaft Type
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
System of Measurement
Metric
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Description
Rotary Damper, Disk, Material Metal, Torque 8.7 Nm, Max. Cycle Rate 50 per min., Locking No, Fixed Resistance Yes, Adjustable Resistance No, Damper Type Disk