  • Zoro # G115282244
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Magnification
20-60x
Optical Lens Coating
Fully Coated
Color
Green
Includes
Soft Carrying Case, Tripod, Lens Cloth
Field of View
91ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CO11216
Zoro #
G115282244
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Length
13.75 in
Width
4 in
Details
Magnification
20-60x
Optical Lens Coating
Fully Coated
Color
Green
Includes
Field of View
91ft
Features
20-60x60 Magnification, 60mm Objective, Waterproof / Fogproof, Straight-Body Eyepiece Viewing, Porro Prism Design, Fully Coated Optics, Nitrogen Purged Housing
Material
Aluminum, Rubber
Objective Lens
60mm
Eye Relief
18.1mm- 15.2mm
Waterproof/Fogproof
Yes
Close Focus
22.9ft
Eye Piece System
Straight
Prism Glass
BK-7
Exit Pupil
3mm-1mm
Prism Type
BK7
Description
The 20-60x60mm Colorado WP Spotting Scope with included Case and Tripod is a durable yet cost-effective waterproof spotting scope useful for terrain navigation, bird watching, and other precision spotting activities. The broad 20-60x magnification range is ideal for almost any long-range outdoor application. A 60mm objective, fully coated optics, and Porro prism transmit bright detail-rich images throughout the entire zoom range.Features:20-60x60 Magnification60mm ObjectiveWaterproof / Fogproof ConstructionStraight-Body Eyepiece ViewingPorro Prism DesignFully Coated OpticsNitrogen Purged HousingCarrying Case And Pan-Head Tripod Included
  • • 20-60x60 Magnification
  • • 60mm Objective