  • Mfr # AXIS10-LED-BR
  • Zoro # G706136918
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Lamps
Voltage
120V
Height
10
Length
10
Lumens
865
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AXIS10-LED-BR
Country of Origin
Turkey
Dimensions
Height
Length
Fixture Height
10 in
Shade Diameter
10 in
Shade Height
10 in
Shade Length
3.75 in
Height of Center
5 in
Fixture Diameter
10 in
Width
4 in
Details
Includes
Lamps
Item
Sconce
Voltage
120V
Lumens
865
Glass Color
White
Max. Fixture Wattage
9W
Socket Type
GU24
Fixture Wattage
9W
Housing Material
Aluminum
Lamp Type
A19
CRI
90+
Lamp Quantity
1
Fixture Type
120V Sconce Int/Ext
Mounting Locations Supported
Wet
Standards
ADA Compliant; UL; cUL
Color Temperature
3000K
Number of Light Bulbs Required
1
Dimmable
Yes
Rated Life
25000
Bulb Technology
LED
Lamp Shape
A19
Style
Contemporary
Shade Color
White
Mounting Orientation
Horizontal
Fixture Extension
4 in