  • Mfr # AXIS10-LED-BK
  • Zoro # G306136912
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Lamps
Voltage
120V
Height
10
Length
10
Lumens
865
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AXIS10-LED-BK
Country of Origin
Turkey
Dimensions
Height
Length
Fixture Height
10 in
Shade Diameter
10 in
Shade Height
10 in
Height of Center
5 in
Shade Length
3.75 in
Fixture Diameter
10 in
Width
4 in
Details
Includes
Lamps
Item
Sconce
Voltage
120V
Lumens
865
Glass Color
White
Lamp Type
A19
Fixture Wattage
9W
Max. Fixture Wattage
9W
CRI
90+
Socket Type
GU24
Standards
ADA Compliant; UL; cUL
Fixture Type
120V Sconce Int/Ext
Color Temperature
3000K
Lamp Quantity
1
Mounting Locations Supported
Wet
Housing Material
Aluminum
Number of Light Bulbs Required
1
Dimmable
Yes
Rated Life
25000
Bulb Technology
LED
Shade Color
White
Mounting Orientation
Horizontal
Style
Contemporary
Shade Finish
Opal/Black
Fixture Extension
4 in