  • Mfr # SILK16BKC-LED
  • Zoro # G906142573
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting
Damp
Length
16
Lamp Type
Board
Voltage
120V
Height
4.75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SILK16BKC-LED
Country of Origin
Turkey
Dimensions
Length
16
Height
4.75
Fixture Height
4.75 in
Depth
Shade Length/Depth
16 in.
Shade Height
4.75 in.
Shade Width
16 in.
Shade Diameter
16 in
Fixture Diameter
16 in
Details
Mounting
Damp
Lamp Type
Board
Voltage
120V
Lumens
2200
Dimmable
Yes
Glass Color
White
Item
Ceiling Light
Color Temperature
3000K
Fixture Wattage
30W
Max. Fixture Wattage
30W
Includes
Lamps
Lamp Quantity
1
Fixture Type
120V Flush Mount
Rated Life
50000
Lamp Type - Fixtures
LED
Housing Material
Aluminum
CRI
90+
Standards
ETL; cETL
Style
Contemporary
Bulb Base
Integrated
Number of Light Bulbs Required
1
Shade Material
Glass
Shade Color
White
Lamp Shape
Shade Finish
Opal/Black
Fixture Socket Type
Integrated
Fixture Extension
16 in