  • Mfr # SPIRA10BLC-LED-BK
  • Zoro # G206142266
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting
Damp
Length
9.75
Lamp Type
Board
Voltage
120V
Height
2.75
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SPIRA10BLC-LED-BK
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length
9.75
Height
2.75
Fixture Height
2.75 in
Depth
Shade Height
2 in.
Shade Width
9.75 in.
Shade Length/Depth
9.75 in.
Shade Diameter
9.75 in
Fixture Diameter
9.75 in
Details
Mounting
Damp
Housing Finish
Black
Lamp Type
Board
Voltage
120V
Lumens
865
Dimmable
Yes
Glass Color
Blue
Item
Ceiling Light
Lamp Quantity
1
Fixture Type
120V Flush Mount
CRI
90+
Color Temperature
3000K
Fixture Wattage
10W
Rated Life
30000
Lamp Type - Fixtures
LED
Color
Coral Blue
Bulb Technology
LED
Housing Material
Aluminum
Max. Fixture Wattage
10W
Includes
Lamps
Standards
ETL; cETL
Metal Finish
Black
Bulb Base
Integrated
Style
Contemporary
Number of Light Bulbs Required
1
Shade Material
Glass
Shade Color
Blue
Shade Finish
Coral Blue
Lamp Shape
Fixture Extension
9.75 in