  • Mfr # TW16-20-10-2K
  • Zoro # G0332075
/ea
Key Features
For Use With
16mm Matrix Welding Tables
Features
Fixed Throat Depth, Sliding Arm, Tempered Profile
Number of Surfaces
1
Diameter
0.625 in
Depth
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TW16-20-10-2K
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
0.625 in
Depth
4 in
Outside Diameter
0.6 in
Compatible Table Hole Size
5/8 in
Throat Depth
4 in
Details
Item
Table Clamp
For Use With
16mm Matrix Welding Tables
Features
Number of Surfaces
1
Standards
ACME
Includes
(2) Composite Handle
Compatible With
Welding Table
Holding Capacity
650 lb
Maximum Jaw Opening
8 in
Process
Clamping
Description
Table Clamp, Compatible Table Hole Size 5/8 in, Compatible With Welding Table, Features Fixed Throat Depth, Sliding Arm, Tempered Profile, Holding Capacity 650 lb, Includes (2) Composite Handle, Maximum Jaw Opening 8 in, Outside Diameter 0.6 in, Product Type Welding Table Clamp, Throat Depth 4 in, Process Clamping, Standards ACME