  • Mfr # WH1140-30
  • Zoro # G7759459
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Finish
Satin
Type
Ligature Resistant
Material
Stainless Steel
Standards
ADA Compliant, ANSI, Uniform Federal Accessibility Standard (UFAS)
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WH1140-30
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
33"
Width
5"
Height
3-1/2"
Depth
3-1/2"
Overall Length
33 in
Bar Length
30 in
Bar Diameter
1 1/2 in
Details
Finish
Satin
Type
Ligature Resistant
Material
Stainless Steel
Standards
Color
Silver
Weight Capacity
250 lb.
Item
Grab Bar
Includes
(7) Mounting Screws
Features
V Shaped Closure Plate Closure Plate
Mounting Screws
1/4"-20
Frame
Product Type
Wall Mounted Grab Bar
Center to Center Hole Distance
30 in
ADA Compliant
Yes
Includes Mounting Hardware
Yes
Mount Orientation
Left Hand, Right Hand
Bar Style
Straight
Bar Material
Resistance Properties
Description
Wall Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Satin, Bar Diameter 1 1/2 in, Bar Length 30 in, Overall Length 33 in, Weight Capacity 250 lb, ADA Compliant ADA Compliant, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 30 in, Mount Orientation Left-Hand, Right-Hand, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Features V Shaped Closure Plate, Includes (7) Mounting Screws, Resistance Properties Ligature-Resistant