  • Mfr # B/FP1.5-18-12-5
  • Zoro # G3332607
/ea
Key Features
Duty Rating
Light-Duty
Frame Material
Aluminum
Conveyor Frame Type
Flexible
Frame Shape
Flexible
Between Frame Width
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B/FP1.5-18-12-5
Country of Origin
United States
Dimensions
Between Frame Width
18 in
Overall Width
18 in
Overall Length
12 ft
Bed Depth
12"
Adjustable Height - Conveyors
Yes
Axle Size
7/16 in
Bed Width
18"
Shaft Dia.
.438"
Adjustable Height
31 1/2" to 44 1/2"
Roller Dia.
1 1/2 in
Retracted Length
4 ft
Overall Height
31-1/2 in to 44-1/2 in
Maximum Length
12 ft
Bed Length
12'
Width
18"
Minimum Length
4 ft.
Details
Item
Powered Roller Conveyor
Duty Rating
Light-Duty
Frame Material
Aluminum
Conveyor Frame Type
Frame Shape
Maximum Load Capacity
100 lb/ft
Section Type
Drive
Legs per Unit
10
Switch
On/Off (2)
Number of Phases
1
Conveyor Drive Type
Belt Drive
Expansion Ratio
3:1
Power
3/8 hp
Bearings
Precision
Number of Stands Included
10
Load Capacity
100 Lbs. Per Linear Foot
Motor Type
DC
Roller Bearing Type
Precision Ball Bearing
Finish
paint
Stand Type
Legs with Casters
Conveyor Roller Material
Steel
Roller Material
Steel
Roller Spacing
Up to 5 in
Speed
120 fpm
Voltage
120V AC
Phase
single
HP
.375
Description
Powered Roller Conveyor, Flexible Conveyor Frame Type, Flexible, 100 lb/ft Maximum Load Capacity, 18 in Between Frame Width, 12 ft Overall Length, 18 in Overall Width, 1 1/2 in Roller Dia., Up to 5 in Roller Spacing, Aluminum Frame Material, Belt Drive Conveyor Drive Type, Drive Section Type, Light-Duty Duty Rating