  • Mfr # 1050-14M-150
  • Zoro # G506414759
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1050 mm (41.34 in)
Number of Teeth - Timing Belts
75
Industry Number - Timing Belts
1050-14M-150
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1050-14M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1050 mm (41.34 in)
Height
0.39 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
75
Industry Number - Timing Belts
1050-14M-150
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
Weight
3.37
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1050 mm (41.34 in)