  • Mfr # 1078-14M-300
  • Zoro # G306414478
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1078 mm (42.44 in)
Number of Teeth - Timing Belts
77
Industry Number - Timing Belts
1078-14M-300
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1078-14M-300
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1078 mm (42.44 in)
Top Width
300 mm (11.81 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
77
Industry Number - Timing Belts
1078-14M-300
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Number of Ribs
1
Weight
6.92
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Description
Top Width-300 mm (11.81 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1078 mm (42.44 in)