  • Mfr # 1092-14M-430
  • Zoro # G406383964
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1092 mm (43 in)
Number of Teeth - Timing Belts
78
Industry Number - Timing Belts
1092-14M-430
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1092-14M-430
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1092 mm (43 in)
Top Width
430 mm (16.93 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
78
Industry Number - Timing Belts
1092-14M-430
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
10.05
Material
Rubber
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-430 mm (16.93 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1092 mm (43 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1
Pitch Length-1092 mm (43 in)