  • Mfr # 1274-14M-125
  • Zoro # G906415608
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1274 mm (50.16 in)
Number of Teeth - Timing Belts
91
Industry Number - Timing Belts
1274-14M-125
Top Width
125 mm (4.92 in)
Storage Temp.
40F-100F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1274-14M-125
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1274 mm (50.16 in)
Top Width
125 mm (4.92 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
91
Industry Number - Timing Belts
1274-14M-125
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
3.41
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Description
Top Width-125 mm (4.92 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1274 mm (50.16 in)