  • Mfr # 1274-14M-150
  • Zoro # G906415554
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1274 mm (50.16 in)
Number of Teeth - Timing Belts
91
Industry Number - Timing Belts
1274-14M-150
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1274-14M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1274 mm (50.16 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
91
Industry Number - Timing Belts
1274-14M-150
Banded Belt
No
Features
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
4.09
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1274 mm (50.16 in)