  • Mfr # 1358-14M-115
  • Zoro # G406386361
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1358 mm (53.47 in)
Number of Teeth - Timing Belts
97
Industry Number - Timing Belts
1358-14M-115
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1358-14M-115
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1358 mm (53.47 in)
Height
0.39 in
Top Width
115 mm (4.53 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
97
Industry Number - Timing Belts
1358-14M-115
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Weight
3.34
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Description
Top Width-115 mm (4.53 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1358 mm (53.47 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1