  • Mfr # 1414-14M-100
  • Zoro # G806415616
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1414 mm (55.67 in)
Number of Teeth - Timing Belts
101
Industry Number - Timing Belts
1414-14M-100
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1414-14M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1414 mm (55.67 in)
Height
0.39 in
Top Width
100 mm (3.94 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
101
Industry Number - Timing Belts
1414-14M-100
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
3.02
Banded Belt
No
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1414 mm (55.67 in)