  • Mfr # 1484-14M-150
  • Zoro # G506417101
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1484 mm (58.43 in)
Number of Teeth - Timing Belts
106
Industry Number - Timing Belts
1484-14M-150
Top Width
150 mm (5.91 in)
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1484-14M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1484 mm (58.43 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
106
Industry Number - Timing Belts
1484-14M-150
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Weight
4.76
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1484 mm (58.43 in)