  • Mfr # 1568-14M-170
  • Zoro # G206383997
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1568 mm (61.74 in)
Number of Teeth - Timing Belts
112
Industry Number - Timing Belts
1568-14M-170
Number of Ribs
1
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1568-14M-170
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1568 mm (61.74 in)
Height
0.39 in
Top Width
170 mm (6.7 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
112
Industry Number - Timing Belts
1568-14M-170
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Weight
5.7
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-170 mm (6.7 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1568 mm (61.74 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1