  • Mfr # 1638-14M-170
  • Zoro # G006390294
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1638 mm (64.49 in)
Number of Teeth - Timing Belts
117
Industry Number - Timing Belts
1638-14M-170
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1638-14M-170
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1638 mm (64.49 in)
Height
0.39 in
Top Width
170 mm (6.7 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
117
Industry Number - Timing Belts
1638-14M-170
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
5.96
Description
Top Width-170 mm (6.7 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1638 mm (64.49 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1