  • Mfr # 1680-14M-115
  • Zoro # G706391737
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1680 mm (66.15 in)
Number of Teeth - Timing Belts
120
Industry Number - Timing Belts
1680-14M-115
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1680-14M-115
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1680 mm (66.15 in)
Height
0.39 in
Top Width
115 mm (4.53 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
120
Industry Number - Timing Belts
1680-14M-115
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Storage Temp.
40F-100F
Weight
4.13
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-115 mm (4.53 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1680 mm (66.15 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1