  • Mfr # 1680-14M-230
  • Zoro # G606391486
Pitch Length - Timing Belts
1680 mm (66.15 in)
Number of Teeth - Timing Belts
120
Industry Number - Timing Belts
1680-14M-230
Top Width
230 mm (9.06 in)
Gearbelt Type
Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1680-14M-230
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1680 mm (66.15 in)
Top Width
230 mm (9.06 in)
Height
0.39 in
120
Industry Number - Timing Belts
1680-14M-230
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Weight
8.27
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-230 mm (9.06 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1680 mm (66.15 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1