  • Mfr # 1764-14M-360
  • Zoro # G206387209
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1764 mm (69.45 in)
Number of Teeth - Timing Belts
126
Industry Number - Timing Belts
1764-14M-360
Number of Ribs
1
Height
0.39 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1764-14M-360
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1764 mm (69.45 in)
Height
0.39 in
Top Width
360 mm (14.18 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
126
Industry Number - Timing Belts
1764-14M-360
Number of Ribs
1
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
13.59
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Description
Top Width-360 mm (14.18 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1764 mm (69.45 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1