  • Mfr # 1778-14M-170
  • Zoro # G806390630
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1778 mm (70 in)
Number of Teeth - Timing Belts
127
Industry Number - Timing Belts
1778-14M-170
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1778-14M-170
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1778 mm (70 in)
Top Width
170 mm (6.7 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
127
Industry Number - Timing Belts
1778-14M-170
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
6.47
Material
Rubber
Standards
RMA
Description
Top Width-170 mm (6.7 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1778 mm (70 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1
Pitch Length-1778 mm (70 in)