  • Mfr # 1778-14M-360
  • Zoro # G406390412
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1778 mm (70 in)
Number of Teeth - Timing Belts
127
Industry Number - Timing Belts
1778-14M-360
Weight
13.7
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1778-14M-360
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1778 mm (70 in)
Height
0.39 in
Top Width
360 mm (14.18 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
127
Industry Number - Timing Belts
1778-14M-360
Weight
13.7
Features
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-360 mm (14.18 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1778 mm (70 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1
Pitch Length-1778 mm (70 in)