  • Mfr # 1960-14M-360
  • Zoro # G706391461
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1960 mm (77.17 in)
Number of Teeth - Timing Belts
140
Industry Number - Timing Belts
1960-14M-360
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1960-14M-360
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1960 mm (77.17 in)
Height
0.39 in
Top Width
360 mm (14.18 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
140
Industry Number - Timing Belts
1960-14M-360
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
15.1
Material
Rubber
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-360 mm (14.18 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1960 mm (77.17 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1