  • Mfr # 2450-14M-360
  • Zoro # G206394092
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2450 mm (96.46 in)
Number of Teeth - Timing Belts
175
Industry Number - Timing Belts
2450-14M-360
Banded Belt
No
Top Width
360 mm (14.18 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2450-14M-360
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2450 mm (96.46 in)
Top Width
360 mm (14.18 in)
Height
0.39 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
175
Industry Number - Timing Belts
2450-14M-360
Banded Belt
No
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Weight
18.87
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-360 mm (14.18 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2450 mm (96.46 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1