  • Mfr # 2590-14M-115
  • Zoro # G806386114
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2590 mm (101.97 in)
Number of Teeth - Timing Belts
185
Industry Number - Timing Belts
2590-14M-115
Number of Ribs
1
Height
0.39 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2590-14M-115
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2590 mm (101.97 in)
Height
0.39 in
Top Width
115 mm (4.53 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
185
Industry Number - Timing Belts
2590-14M-115
Number of Ribs
1
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Weight
6.37
Description
Top Width-115 mm (4.53 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2590 mm (101.97 in)
Height-0.39 in
Number of Ribs-1