  • Mfr # 2688-14M-150
  • Zoro # G906405609
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2688 mm (105.83 in)
Number of Teeth - Timing Belts
192
Industry Number - Timing Belts
2688-14M-150
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2688-14M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2688 mm (105.83 in)
Height
0.39 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
192
Industry Number - Timing Belts
2688-14M-150
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Weight
14.66
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2688 mm (105.83 in)