  • Zoro # G506418160
V-Belt Type
V Belt
Industry Number
3L620
Outside Length
62 in
Number of Ribs
1
Top Width
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3L620
Zoro #
G506418160
Outside Length
62 in
Top Width
3/8 in
Height
7/32 in
Details
V-Belt Type
V Belt
Industry Number
Number of Ribs
1
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.22
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F