  • Zoro # G006401761
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
3VK1250/07
Outside Length
125 in
Number of Ribs
7
Top Width
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3VK1250/07
Zoro #
G006401761
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Outside Length
125 in
Top Width
3/8 in
Inside Length
Inside Length-123 in
Height
21/64 in
Details
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
Number of Ribs
7
Material
Kevlar (Aramid)
For Use With
Lawn and Garden
Features
Yes
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-60 F to 176 F