  • Zoro # G406412176
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
5VK2650/08
Outside Length
265 in
Number of Ribs
8
Top Width
5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
5VK2650/08
Zoro #
G406412176
Dimensions
Outside Length
265 in
Top Width
5/8 in
Inside Length
Inside Length-261.5 in
Height
35/64 in
Details
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
Number of Ribs
8
Material
Kevlar (Aramid)
For Use With
Lawn and Garden
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-60 F to 176 F