  • Zoro # G306416007
V-Belt Type
Classical; Cogged
Industry Number
AX28
Outside Length
30 in
Number of Ribs
1
Top Width
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AX28
Zoro #
G306416007
Outside Length
30 in
Top Width
1/2 in
Height
5/16 in
Inside Length
28 in
Details
Item
Cogged, Classical V-Belt
V-Belt Type
Classical; Cogged
Industry Number
Number of Ribs
1
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F