  • Zoro # G306401751
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
B172/15
Outside Length
175 in
Number of Ribs
15
Top Width
21/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B172/15
Zoro #
G306401751
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Outside Length
175 in
Top Width
21/32 in
Inside Length
Inside Length-172 in
Height
7/16 in
Details
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
Number of Ribs
15
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Yes
Temp. Range
-30 F to 160 F