  • Zoro # G506405160
/ea
Key Features
V-Belt Type
V Belt
Industry Number
B242
Outside Length
245 in
Number of Ribs
1
Top Width
5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B242
Zoro #
G506405160
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Outside Length
245 in
Top Width
5/8 in
Inside Length
Inside Length-242 in
Height
7/6 in
Details
V-Belt Type
V Belt
Industry Number
Number of Ribs
1
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F