  • Zoro # G803651604
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Banded Cogged Belt
Outside Length
180 in
Number of Ribs
6
Top Width
3.75 in
Material
Fiberglass and Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6/5VX1800
Zoro #
G803651604
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Outside Length
180 in
Top Width
3.75 in
Height
0.546 in
Details
V-Belt Type
Banded Cogged Belt
Number of Ribs
6
Material
Fiberglass and Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
14.6 lbs.
Application
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F