  • Mfr # 1008-D14M-150
  • Zoro # G506416524
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1008 mm (39.69 in)
Number of Teeth - Timing Belts
72
Industry Number - Timing Belts
1008-D14M-150
Standards
RMA
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1008-D14M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1008 mm (39.69 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
72
Industry Number - Timing Belts
1008-D14M-150
Standards
RMA
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Material
Rubber
Weight
4.44
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1008 mm (39.69 in)