  • Mfr # 1050-D14M-85
  • Zoro # G406417010
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1050 mm (41.34 in)
Number of Teeth - Timing Belts
75
Industry Number - Timing Belts
1050-D14M-85
Temp. Range
-30 F to 160 F
Top Width
85 mm (3.35 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1050-D14M-85
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1050 mm (41.34 in)
Top Width
85 mm (3.35 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
75
Industry Number - Timing Belts
1050-D14M-85
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Material
Rubber
Weight
2.63
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-85 mm (3.35 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1050 mm (41.34 in)