  • Mfr # 1078-D14M-25
  • Zoro # G606416943
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1078 mm (42.44 in)
Number of Teeth - Timing Belts
77
Industry Number - Timing Belts
1078-D14M-25
Weight
0.79
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1078-D14M-25
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1078 mm (42.44 in)
Top Width
25 mm (0.98 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
77
Industry Number - Timing Belts
1078-D14M-25
Weight
0.79
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Description
Top Width-25 mm (0.98 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1078 mm (42.44 in)