  • Mfr # 1190-D14M-50
  • Zoro # G506400837
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1190 mm (46.85 in)
Number of Teeth - Timing Belts
85
Industry Number - Timing Belts
1190-D14M-50
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1190-D14M-50
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1190 mm (46.85 in)
Height
0.59 in
Top Width
50 mm (1.97 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
85
Industry Number - Timing Belts
1190-D14M-50
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Weight
1.75
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Description
Top Width-50 mm (1.97 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1190 mm (46.85 in)