  • Mfr # 1246-D14M-20
  • Zoro # G406401019
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1246 mm (49.06 in)
Number of Teeth - Timing Belts
89
Industry Number - Timing Belts
1246-D14M-20
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1246-D14M-20
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1246 mm (49.06 in)
Height
0.59 in
Top Width
20 mm (0.79 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
89
Industry Number - Timing Belts
1246-D14M-20
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Banded Belt
No
Weight
0.73
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-20 mm (0.79 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1246 mm (49.06 in)