  • Mfr # 1246-D14M-25
  • Zoro # G806400940
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1246 mm (49.06 in)
Number of Teeth - Timing Belts
89
Industry Number - Timing Belts
1246-D14M-25
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1246-D14M-25
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1246 mm (49.06 in)
Top Width
25 mm (0.98 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
89
Industry Number - Timing Belts
1246-D14M-25
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Number of Ribs
1
Weight
0.92
Description
Top Width-25 mm (0.98 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1246 mm (49.06 in)